Siirry sisältöön

Koukku-kuunnelma: Miltä riippuvuus kuulostaa?

Miltä päihderiippuvuus kuulostaa? Nimettömistä vastauksista koostettu Koukku-kuunnelma on nyt julkaistu Spotifyssa!

Koukku-kuunnelma kertoo päihderiippuvuudesta sekä mielen sisäisestä dialogista riippuvuuden äänien kanssa. Miltä kuulostaa, kun esiin astuu vuorotellen viettelevä, kannustava, epätoivoinen ja profeettamainen riippuvuus?

Kuunnelma on koostettu päihderiippuvuuteen sairastuneiden nimettömistä kokemuksista.

Kuunnelman työryhmä:

  • Käsikirjoitus, ohjaus ja äänisuunnittelu: Kaamos Metsikkö.
  • Äänirooleissa Minea Lång, Susanna Seppälä, Jessiina Nurmela, Otto Henriksson, Ola Blick ja Eeva Kaihola.

Kuuntele Spotifyssa

Koukku-kuunnelma tekstimuodossa (pdf.)

Kuulostivatko kuunnelman äänet tutuilta?

Jos tarvitset apua päihderiippuvuuteen tai muuhun päihteiden käyttöön liittyvään asiaan, ota yhteyttä terveydenhuoltoon, kuntasi päihdepalveluihin tai tutustu toipumiskeskeisiin hoitopaikkoihin (linkki) tai vertaistukea tarjoaviin tahoihin (linkki).

 

Myllyhoito?

Myllyhoito on Minnesota-mallista toipumiskeskeistä ja yhteisöllistä riippuvuuksien hoitoa, jonka keskiössä ovat vertaistuki, terapia sekä 12 askeleen ammatillinen soveltaminen. Myllyhoitoyhdistys on sitoutumaton asiantuntija- ja kansalaisjärjestö, jonka tavoitteena on riippuvuuksien ehkäiseminen, riippuvuuksiin sairastuneiden ja läheisten auttaminen sekä toipumiskeskeisen hoidon kehittäminen.

Ajankohtaista

kuvassa tietokone ja cappucino

Yhdistyksen jäsenten syyskokous 26.10.

Kirjoittajalta Myllyhoitoyhdistys | 18.9.2023

Tervetuloa yhdistyksen syyskokoukseen Helsinkiin tai mukaan etäyhteydellä 26.10.2023 klo 19.

Lue lisää